Jesteś tutaj: Strona głównaStrefa LTSRepozytorium ontologii

Repozytorium ontologii

Napisane przez 
Repozytorium ontologii LTS zostało przygotowane w oparciu o opracowany w DERI open-source'owym systemie Neologism. Jest to rozwiązanie pozwalające na budowanie schematów RDF oraz publikowanie opracowanych ontologii.
Zasady korzystania z repozytorium
Wychodząc naprzeciw potrzebie kolaboratywnego tworzenia i rozwijania ontologii jako wspólnego systemu pojęć, repozytorium ontologii udostępniane jest publicznie wszystkim zainteresowanym osobom. W ramach repozytorium przechowywane są ontologie opracowane przez zespoły profesjonalistów zatrudnionych w węzłach laboratorium. Możliwość publikacji własnych ontologii przysługuje także każdej zainteresowanej osobie, która nawiąże kontakt z Liderem Konsorcjum lub przedstawicielem węzła lokalnego Laboratorium.
W zakresie korzystania z repozytorium udostępniono następujące możliwości:

1. Przeglądanie i pobieranie,

2. Zgłoszenie chęci publikacji własnej ontologii,

3. Zgłoszenie propozycji zmian w ontologii – realizowane z wykorzystaniem forum.

Przeglądanie zawartości repozytorium oraz pobieranie ontologii
Ontologie przechowywane w repozytorium mają charakter ogólnodostępny, co oznacza, że każda zainteresowana osoba ma prawo je przeglądać lub pobierać, w celu późniejszego wykorzystania. Repozytorium udostępniane jest publicznie, bez ograniczeń. Przeglądania oraz pobieranie ontologii odbywa się bez konieczności rejestracji. Ontologie udostępniane są za zgodą autorów zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons typu CC BY 3.0 – „Uznanie autorstwa 3.0 Polska" . Licencja pozwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, odtwarzanie i wykonywanie utworu, tworzenie utworów zależnych oraz użytkowanie utworu w sposób komercyjny z zachowaniem uznania autorstwa, co oznacza, że utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę.
Zgłaszanie chęci publikacji własnej ontologii w ramach repozytorium LTS
Możliwość zgłoszenie chęci publikacji własnej ontologii w ramach repozytorium przysługuje wyłącznie użytkownikom związanych z LTS, których tożsamość może zostać zweryfikowana, a więc osób zarejestrowanych jako Członek Społeczności LTS lub Użytkownik LTS.
W celu dodania nowej ontologii do repozytorium autor ontologii powinien skontaktować się z administratorem repozytorium. Zgłoszenia autorów ontologii przyjmowane są mailowo pod adresem widocznym na stronie repozytorium ontologii.
Dodawanie propozycji zmian do ontologii oraz aktualizacja ontologii
Wszelkie uwagi do ontologii zamieszczonych w repozytorium należy zgłaszać za pośrednictwem forum dostępnego na portalu LTS. Każda ontologia opublikowana w repozytorium ontologii posiada swój wątek na forum, założony przez administratora w momencie opublikowania ontologii w repozytorium. Dodanie komentarza na forum wymaga rejestracji w portalu LTS. Wątek dotyczący ontologii jest obserwowany przez autora ontologii, który może wykorzystać wskazówki użytkowników w celu aktualizacji ontologii. 
 

Repozytorium ontologii dostępne jest pod adresem: http://ontology.lts-portal.org/

 

pasek dol2