Jesteś tutaj: Strona głównaLaboratoriumWyposażenie

Wyposażenie Laboratorium

Napisane przez 

W Laboratorium zainstalowano i skonfigurowano rozproszone terytorialnie środowisko IT obejmujące zintegrowany sieciowo sprzęt oraz oprogramowanie. W wyniku realizacji projektu powstała farma serwerów wirtualnych oparta na sieci sześciu węzłów: centralnym i pięciu lokalnych. W każdym z węzłów, poza węzłem centralnym, udostępniono zestawy płatnych i bezpłatnych narzędzi do tworzenia, modelowania i utrzymania ontologii oraz wnioskowania regułowego, jak również oprogramowanie do organizacji wspólnej pracy. Oba typy oprogramowania dostępnego w laboratorium LTS obejmują swym zakresem funkcjonalności zarówno techniki semantyczne jaki i inżynierię oprogramowania.

Na poziomie węzła centralnego skonfigurowano i uruchomiono także zestaw dodatkowych funkcjonalności uzupełniających platformę sprzętowo-programową o usługi pozwalające na dostęp do zasobów wiedzy Laboratorium oraz zespół rozwiązań umożliwiających sprawne zarządzanie zasobami programowymi i poprawę organizacji pracy zespołów projektowych.Do dyspozycji użytkowników oddano Repozytorium ontologii oraz Bibliotekę Cyfrową LTS. Repozytorium ontologii uruchomione zostało na maszynie węzła centralnego z podłączeniem do sieci rozległej. Repozytorium umożliwia przeglądanie i pobieranie ontologii przez osoby zainteresowane. Zrealizowana w ramach LTS cyfrowa biblioteka publikacji pozwala zapoznać się z publikacjami poruszającymi tematykę technologii semantycznych. Oba systemy mają charakter ogólnodostępny.

Istotnym elementem infrastruktury LTS jest Portal LTS. W celu zapewnienia możliwości integracji polskich środowisk związanych z semantyką, popularyzacji technik semantycznych, oprócz podstawowej warstwy portalu oferującej informacje na temat Laboratorium, technologii semantycznych oraz projektu LTS udostępniono forum, stanowiące punkt konsultacji naukowców zaangażowanych w prace Laboratorium oraz miejsce wymiany doświadczeń wszystkich użytkowników związanych z Laboratorium. Chcąc zapewnić dostęp użytkowników do portalu zgodnego z założeniami Web 2.0 wykorzystano także rozwiązanie z grupy tzw. mediów społecznościowych (ang. social media) w postaci komponentu społecznościowego zintegrowanego z witryną projektową. Budowa lokalnej Społeczności LTS dostępnej dla zarejestrowanych użytkowników z poziomu Portalu LTS pozwoliła na stworzenie miejsca dyskusji dla wąskiej grupy zainteresowanych użytkowników, specjalistów z branży oraz naukowców. Udostępniona funkcjonalność umożliwia m.in. przesyłanie wiadomości, informowanie o wydarzeniach, tworzenie grup tematycznych, publikowanie wpisów itp. Oprócz funkcji o charakterze informacyjno-promocyjnych portal odpowiada także za realizacje istotnych procedur obsługi użytkowników zewnętrznych – zgłoszeń rejestracyjnych oraz wnioskowania o przyznanie zasobów LTS z wykorzystaniem kalendarza rezerwacji zasobów.

Z myślą o użytkownikach planujących korzystanie z zasobów LTS w sposób stacjonarny w lokalizacjach węzłów LTS przygotowano pokoje pracy  z wydzielonymi stanowiskami komputerowymi.

Na wyposażenie laboratorium składają się:

  • redundantny serwer centralny wraz z podłączeniem do sieci rozległej,
  • lokalne redundantne serwery z narzędziami do badań i rozwoju technik semantycznych w węzłach laboratorium,
  • zestaw oprogramowania (na każdym serwerze lokalnym), obejmującego specjalistyczne oprogramowanie narzędziowe dla prac związanych z semantyką, z inżynierią oprogramowania,
  • zestaw serwerów i silników przetwarzania danych, oprogramowania do pracy grupowej i zdalnego zarządzania projektami rozproszonymi zainstalowanego w węźle centralnym,
  • zestaw oprogramowania na każdym z ww. serwerów lokalnych, oprogramowania do pracy grupowej i zdalnego zarządzania projektami rozproszonymi zainstalowanego w węźle centralnym.

 

Artykuły powiązane

pasek dol2