Jesteś tutaj: Strona główna

Witaj w portalu LTS!

Laboratorium Technik Semantycznych to rozproszone laboratorium informatyczne, które umożliwia prowadzenie prac badawczych z zakresu wykorzystania technik semantycznych oraz innych pokrewnych dziedzin nauki. Laboratorium powstało w wyniku realizacji ponadregionalnego projektu inwestycyjnego strukturalny w zakresie szeroko pojętych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Do realizacji projektu zostało powołane konsorcjum naukowe pięciu jednostek naukowych:

  • Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG (Lider),
  • Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • Instytutu Maszyn Matematycznych,
  • Instytutu Badań Systemowych PAN,
  • Instytutu Podstaw Informatyki PAN w Warszawie.

W Laboratorium zainstalowano i skonfigurowano rozproszone terytorialnie środowisko IT obejmujące zintegrowany sieciowo sprzęt oraz oprogramowanie w pięciu fizycznych lokalizacjach. Laboratorium dysponuje zestawem płatnych i bezpłatnych narzędzi do tworzenia, modelowania i utrzymania ontologii oraz wnioskowania regułowego, jak również oprogramowanie do organizacji wspólnej współpracy. Oba typy oprogramowania dostępnego w laboratorium LTS obejmują swym zakresem funkcjonalności zarówno techniki semantyczne jaki inżynierię oprogramowania. Infrastruktura LTS dostarcza narzędzia do utrzymania i publikowania ontologii, a także zestaw baz danych które mogą być dowolnie wykorzystane w projektach realizowanych w LTS.

Wyniki prac prowadzonych z wykorzystaniem LTS znajdą szerokie zastosowanie zarówno w administracji publicznej, jak również w rozwiązaniach dla przemysłu, działalności instytucji medycznych, operatorów telekomunikacyjnych, firm ubezpieczeniowych, ośrodków informacji turystycznej, itp.

 

Zapraszamy do współpracy i do korzystania z przygotowanej infrastruktury teleinformatycznej, unikalnej w krajowej i europejskiej przestrzeni badawczej!

 

pasek dol2