Jesteś tutaj: Strona główna

Protégé

Napisane przez  04 lipiec 2012

Protégé to darmowe, bogate w funkcjonalność środowisko pełniące funkcję edytora ontologii w standardach OWL i RDFS, jak również framework'a do budowy baz wiedzy. Umożliwia budowanie, wizualizację i weryfikowanie ontologii. Dodatkowo zawiera silnik wnioskujący umożliwiający wnioskowanie na wprowadzonych danych według konturowanej ontologii.

Oprogramowanie zapewnia dwa sposoby modelowania ontologii - za pośrednictwem edytorów:

1. The Protégé-Frames - umożlwia budowę ontologii w oprciu o frameworki zgodnie z protokołem Open Knowledge Base Connectivity protocol (OKBC),

2. The Protégé-OWL - umożliwia budowę ontologię dla Semantycznej Sieci (ang. Semantic Web) w szczególności w języku OWL (W3C's Web Ontology Language).

Ontologie opracowane w Protégé można eksportować do różnych formatów takich jak RDF(S), OWL i XML Schema. Oprogramowanie powstało na uniwersytecie w Stanford w Stanach Zjednoczonych jako projekt typu Open Source napisany w języku Java. Narzędzie może być rozszerzane z wykorzytsaniem dodatkowych „wtyczek” (ang. plugin). Protégé jest wspierane przez dużą społeczność deweloperów oraz użytkowników ze świata nauki, administracji i biznesu.

Dane podstawowe

  1. Producent: Stanford Center for Biomedical Informatics Research
  2. Licencja: Mozilla Public Licence
  3. Język implementacji: Java
  4. Wymagania: Program wymaga zainstalowanej platformy Java.
  5. System operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8
  6. Strona projektu: protege.stanford.edu/
     

Artykuły powiązane

pasek dol2