Jesteś tutaj: Strona główna

Wyszukiwanie semantyczne z socjogramem Facebook'a

Napisane przez  16 styczeń 2013

Długoobiecywana funckjonalność wyszukiwania semantycznego w portalu społecznościowym Facebook została udostępniona pierwszym użytkownikom - na początek w bardzo ograniczonym programie próbnym dla odbiorców korzystających z Facebooka w języku angielskim (amerykańska odmiana). Socjogram (ang. graph search) to wyszukiwarka oparta na powiązaniach między czterema grupami informacji: osobami, zainteresowaniami, zdjęciami i lokalizacjami. Fukncjonalność zapowiada się bardzo obiecująco. Użytkownicy Facebooka'a poprzez zapytania w języku naturalnym będą mogli dowiedzieć się np. którzy znajomi mieszkają w tym samym mieście, jakich zespołów słuchają, jakie restauracje polecaja itp.  

Silnik socjogramu bazuje na informacjach zebranych z obszarów takich jak: oś czasu, polubione profile i strony, zdjęcia, odwiedzone miejsca, zainteresowania, gry, muzyka  i inne.  Przeszukiwanie socjogramu zastąpi obecną dość ograniczoną wyszukiwarkę, która pozwalała co najwyżej wyszukać osobę znaną z imienia i nazwiska. Formalnie wyszukiwanie zostanie podzielone na cztery obszary: ludzi, zdjęcia, miejsca i zainteresowania. W każdym przypadku będzie można zastosować różne filtry.


Socjogram

 

Na razie nie wiadomo, kiedy socjogram trafi do wszystkich użytkowników portalu. Facebook umożliwił jak na razie zapisy do ograniczonego programu beta. 

Nowa funkcjonalność jest bezpośrednio związana z przedsięwzięciem Open Graph, o którym pisaliśmy tutaj.

Więcej informacji nt. nowej wyszukiwarki można znaleźć na stronie: www.facebook.com/about/graphsearch

 

[Za: facebook.com]

pasek dol2