Jesteś tutaj: Strona główna

Ontop

Napisane przez  27 wrzesień 2012

Ontop to framework zrealizowany w technologii Java który pozwala na dostęp do danych poprzez ontologię (OBDA - Ontology Based Data Access). Zrealizowany został w ramach grupy Knowledge Representation meets Databases (KRDB) w Free University of Bozen Bolzano. Był częściowo realizowany w ramach projektu europejskiego Thinking ONtologiES (TONES) .

Jest to produkt o funkcjonalności podobnej do D2RQ lub Virtuoso, ale mający na celu poprawę wydajności przy przeglądaniu danych za pomocą zapytań SPARQL. W zapytaniach wykorzystywane jest również wnioskowanie RDF-S i OWL. Licencja przewiduje darmowe wykorzystanie w projektach non-profit. Inne wykorzystanie wymaga kontaktu z autorami.

Ontop został zrealizowany z jednej strony jako silnik pozwalający w locie przeglądać dane z relacyjnych baz danych z użyciem zapytań SPARQL. Z drugiej strony dostarczany jest w raz ze środowiskiem wspierającym budowanie mapowania pomiędzy ontologią a relacyjnym schematem danych. Środowisko to zostało zbudowane w oparciu o narzędzie Protege.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://obda.inf.unibz.it/protege-plugin/index.html

 

Poniżej zamieszczony jest film przedstawiający Ontop w działaniu:

Media

pasek dol2